Dr. Derm për trajtimin e drejtimeve të psoriazës, vlerësimet, çmimi

Dr. Derm është menduar për trajtimin e psoriazës pa përdorimin e strategjive kirurgjikale, ajo kryhet duke kundërvënë akumulimin e leukociteve. Droga frenon sekretimin e enzimave lizosomale, ndërmjetësuesve inflamatorë, nxit eliminimin e edemës dhe shtypjen e fagocitozës. Me fërkim intensiv të Dr. Derm në poret dhe lëkurën, ajo ndikon shpejt në hapësirën e infektuar, zbut manifestimet e imazhit shkencor dhe shtyp këto shenja. Vetëm një sasi minimale e kremës absorbohet nga poret dhe lëkura në qarkullimin sistemik, në doza vërtet të dobishme për softuerin lokal. It’sshtë çmimi duke thënë se kërcënimi i reagimeve sistematike të kundërta mund të përmirësojë përdorimin e veshjeve okluzive (hermetike), pasi diploma e thithjes së kremit do të rritet.

Dr. Derm për trajtimin e psoriazës së lëkurës

Përdorimi i këtij xheli kryhet për sëmundje dermatologjike me origjinë të shumta: dermatiti (alergjik, foto-alergjik voltaik, kontakt, atonik, profesional dhe të tjerët), përveç kësaj ekzema, psoriaza, dermatoza, poret dhe kruajtja e lëkurës, etj.

Krem “Dr. Derm ”është kundërindikuar për njerëzit me intolerancë të veçantë ndaj betametazonit, HSV, melanomës, plagëve të hapura, atheromës (formim i ngjashëm me tumorin në faqen e bllokimit të gjëndrës dhjamore) dhe hemangiomës (tumori beninj, i cili formohet nga ndërtimi i enëve të gjakut indeve). Përdorimi i zgjatur i ilaçit ose fërkimi në doza nën maksimale është kundërindikuar në vajzat shtatzëna, përveç gjatë gjithë gjidhënies.

Frekuenca me të vërtetë e dobishme e prodhuesit e softuerit të xhelit Dr Derm është 2 raste në ditë, idealisht në mëngjes dhe natë. Për zona ekstra të trasha të poreve dhe lëkurës (pëllëmbët, bërrylat, thembra), përdorimi i shpeshtë i kremit është i mundshëm. Kohëzgjatja e kursit të përdorimit të barit nuk duhet të kalojë 1 muaj, duke përjashtuar rastet e përdorimit të kremit në zonat e fytyrës, gjatësia e së cilës nuk duhet të kalojë 5 ditë (në çdo rast tjetër mund të ketë gjithashtu një kërcënimi i zits, rosacea, dermatit perioral).

Në pediatri, një xhel për trajtimin e psoriazës përdoret vetëm në raste të veçanta, duke filluar nga mosha gjashtë muajshe. Përbërja e kremit favorizon eliminimin e acarimit dhe kruajtjes së poreve dhe lëkurës, parandalon zhvillimin shtesë të reaksioneve alergjike, zvogëlon lumenin e enëve të gjakut, shtyp mundësinë e lëshimit të gjysmës së lëngshme të gjakut përmes muri vaskular në indin e infektuar. Kur përdorni kremin në poret dhe lëkurën, elementët e xhelit Dr. Derm kanë një ndikim të shpejtë në hapësirën e infektuar, heqin qafe treguesit e acarimit (poret dhe skuqja e lëkurës, ënjtja, poret dhe trashësia e lëkurës atribut i skuqjeve, modifikimet në pamjen e saj, dhe kështu me radhë.), kruarje, acarim dhe dhimbje

Dr. Derm është vërtet i dobishëm për sëmundjet dhe patologjitë e mëposhtme:

 • Ekzemë atopike;
 • Irritimi i poreve dhe lëkurës me origjinë alergjike në faqen e internetit të kontaktit me alergjenin;
 • Një numër i poreve ekzematoze dhe lezioneve të lëkurës;
 • Reaksione alergjike ndaj pickimeve të insekteve;
 • Dermatoza vezikulare;
 • psoriasis;
 • Lupus i vazhdueshëm diskoid;
 • Dermatiti i purpurt;
 • Eritema multiforme;

Tek të rinjtë, gjatësia e softuerit të kremit duhet të jetë aq e shpejtë sa të bëhet, programi i kremit nën pelena dhe veshje që përputhen me poret dhe lëkurën është kundërindikuar, në çdo rast tjetër mund të ketë gjithashtu një kërcënim të reagimeve të padëshirueshme të kundërta . Tarifa e frekuencës së softuerit të kremit Dr. Derm – 2 raste në ditë.

Për të ndaluar sëmundjet e përsëritura ose pas zhdukjes së të gjitha shenjave të qëllimit, trajtimi është me të vërtetë i dobishëm për të vazhduar.

Megjithëse shenjat e psoriasis janë përshkruar nga shëruesit dhe shëruesit e Greqisë dhe Egjiptit Historik, shkaqet e sëmundjes që shpërfytyrojnë trupin janë duke u studiuar. Patologjia e vazhdueshme, përmes së cilës dyshemeja e poreve dhe lëkura është e mbuluar me një shtresë të qëndrueshme të skuqjeve të lehta rozë që shkaktojnë kruajtje të papërballueshme, së bashku me shqetësimet trupore, shkakton dëmtim etik të një individi. Njerëzit e prekur nga likenët përpiqen të mbyllin zonat e infektuara nga sytë kureshtarë, ndonjëherë nuk janë në gjendje të zbulojnë një punë, të fillojnë një familje ose të ndërtojnë një profesion.

Mekanizmi i lëvizjes së kremit Dr. Derm

Psoriaza e sëmundjes së lëkurës duket në çdo moshë, ndikon në mijëra e mijëra njerëz, shumë prej të cilëve po përpiqen të vrasin veten. Remisioni në patologjinë e vazhdueshme, i cili zhvillohet kur sistemi imunitar funksionon keq, ndryshon vazhdimisht nga një përkeqësim. Pomadat standarde të prodhuara nga korporatat farmaceutike rikthejnë siklet trupore, ngadalësojnë shpalosjen e papules, bllokojnë acarimin, megjithatë nuk e përshtatshme psoriazën.

Dr. Derm nuk blihet në farmaci, megjithatë qasja që funksionon produkti modern ofron shpresë se likeni me luspa mund të mposhtet shpejt.

Keranocitet, të modës nga qelizat në shtresën bazale të dermis, kur të jenë të pjekur, ngrihen në kornea, e cila krijon një pengesë të lipideve, sebumit, proteinave dhe parandalon humbjen e ujit.

Rezultati para dhe pas përdorimit të Dr. Derm

Në një individ që vuan nga psoriaza, keranocitet shumohen me një tarifë të ngritur, qëndrojnë 5 ditë, jo 28 dhe vdesin më herët sesa maturohen dhe ngrihen në shtresën e kornesë. Fragmente të qelizave të padobishme grumbullohen në dyshemenë e dermisit, lloji i papules. Irritimi shkon në indet, duke kapur gjëndrat – dhjamor dhe djersën, duke rezultuar në një shkelje të sekretimit. Poret dhe lëkura është e varfër me yndyrna dhe ujë, thahet dhe çahet.

Rezultati pas përdorimit të Dr. Derm shihet menjëherë:

 1. Kruajtja pushon së torturuari.
 2. Papulat po shtrëngohen.
 3. Zhvillohet peeling.

Produkti modern parandalon përhapjen e skuqjeve, përshpejton terapeutikën e dermës së infektuar, ngadalëson pjekjen e keranociteve, do të rrisë intervalin e faljes dhe zvogëlon mundësinë e rritjes së shenjave, e cila vërehet kur një përkeqësim kthehet.

Kremja e zakonshme është e përshtatshme për njerëzit e prekur nga psoriaza e lehtë, përmes së cilës trupi mbulohet me luspa të papules rozë, argjendtë, të kuqërremtë. Patologjia e shfaqur në këtë lloj nuk paraqet rrezik për jetën, megjithatë shkakton shqetësim trupor, ndikon negativisht në gjendjen emocionale.

Foto e rezultateve pas Dr. Derm

Përdorimi i kremit “Dr. Derm ”zbulon efektivitet të tepruar në trajtimin e psoriazës pustulare. Flluskat që shkruajnë në këmbë dhe krahë mbushen me eksudat. Kur plasin flluskat, mikrobet dërgohen përbrenda dhe fillon zbrazja. Kur trajtoni zonat e pengesave me krem, peeling ndalet dhe siklet zhduket.

Me akrodermatit të vazhdueshëm, Dr. Derm përshpejton shtrëngimin e papules, rikthen pllakat e thonjve të shtresuar. Dr. Derm nga psoriaza lehtëson të sëmurët me pustulozë nga absceset në pëllëmbët dhe shputat, të cilat ndërhyjnë me lëvizje, zakonisht shpërthejnë dhe zhvillohen.

Një krem ​​që është i përshtatshëm për çdo të ri dhe të moshuarit;

 • moisturizes dermis;
 • dezinfekton zonat e infektuara;
 • siguria e varieteteve në kundërshtim me ndikimet e jashtme.

Kur përdoret në zonat e shpërfytyruara nga papulat, Dr. Derm ”përmirëson mikroflorën vendase, rrit imunitetin. Elementet që përbëjnë kremin nisin proceset metabolike që kthejnë tiparet në nyje, të cilat rezultojnë të infektuara në psoriazën artropatike.

Psoriaza në krah

Avantazhet e kremit Dr. Derm më herët se analogët

Kur duken treguesit e parë të likenit me luspa, përdoren ilaçe të jashtme jo-hormonale, për shembull xhel Keraderm, i cili lehtëson acarimin, thar zonat me lagështi, lehtëson kruajtjen, megjithatë, në kontrast me kremin Physician Derm, nuk i hidraton poret dhe lëkurën, kërkon përdorim afatgjatë për të shëruar zonat e dëmtuara. Përbërja Keraderm përgjithësisht kruarje, provokon formimin e një skuqjeje.

Psorilax, substanca energjike e së cilës është diklorodietil sulfuri, lehtëson ndjesinë e djegies, zvogëlon flaking, eliminon skuqjen. Kur përdorni vajin, nevojiten fasha të mëtejshme. Medikamentet shkaktojnë përgjumje, dhimbje koke. Shfrytëzimi Psorilax përgjithësisht fillon përkeqësimi i shenjave. Dr. Derm, përbërja e së cilës nuk përfshin elementë artificialë, vepron butë, do të përdoret në poret dhe lëkurën me plagë të hapura, nuk është kundërindikuar në rast të performancës renale të dëmtuar, në rast të çështjeve të mëlçisë të krahasueshme me kremin Psorilax.

Rimëkëmbja e shpejtë e lëkurës pas psoriazës

Me një lloj patologjie të sofistikuar, doket përshkruajnë kortikosteroide. Kur përdorni vajra hormonale:

 1. Ul ushtrimin e sistemit imunitar;
 2. Ndarja e keranociteve ngadalësohet;
 3. Shpalosja e papules ulet.

Për shembull, krem Keraderm, e cila në psoriazë përdoret në një fizik të veshur me pllaka, jo më shumë se 2 muaj, provokon shumë efekte të padëshiruara në llojin e ndjesisë së djegies, zhvillimin ekstrem të flokëve dhe formimin e zits. Drogës nuk përdoret për parandalim, megjithatë për të hequr qafe manifestimet e psoriazës.

Dr. Derm nuk lejon që sëmundja të shfaqet në një tip akut, duke formuar një shtresë mbrojtëse në dyshemenë e poreve dhe lëkurës, parandalon rezultatet e dëmshme të dritës së ditës, hipoterminë, infeksionet, nuk është e varur nga varësia.

Përbërja dhe vetitë e Dr. Derm

Dr. Derm Psoriaza lehtëson fryrjen, shpërndan pllakat, ka një ndikim antiseptik dhe parandalon shpalosjen e acarimit. Në prodhimin e kremit DrDerm, si një alternativë e substancave kimike dhe substancave artificiale, përdoren ekstrakte dhe vajra të rëndësishëm të bimësisë, të cilat japin një ndikim terapeutik.

Gjethet dhe kërcellët e kalisisë, që janë të pasura me flavonoide, përbërës të aluzionit, glikozide:

 • stimulojnë metabolizmin qelizor;
 • përshpejtoni rikuperimin e indeve;
 • lagni dhe ushqeni poret dhe lëkurën;
 • lehtësimin e acarimit.

Ekstrakti i aloes i shtuar në krem ​​vepron si një antioksidant, dezinfekton zonat e veshura me skuqje, normalizon fazën e pH. Gjalpi i sheas lehtëson dhimbjet e kyçeve në psoriazën artropatike, shëron papulat, rikthen elasticitetin në poret dhe lëkurën.

Forcon rezistencën ndaj rrezeve ultraviolet, ajrit të gazuar, modifikimeve të temperaturës, lehtëson acarimin, rikthen shtresat e dermës të prekura nga papulat, vajin e bredhit.

Dr. Derm për trajtimin e psoriazës: udhëzime, vlerësime, çmimi

Kremi i pastër është vërtet i dobishëm për përdorim për parandalimin dhe trajtimin e varieteteve të shumta të psoriazës, së bashku me pikimin, eksudatimin, gjeneralizimin. Për të sëmurët e prekur nga dermatiti, agjenti mund të përdoret për t’u marrë me zonat e infektuara për të krijuar një pengesë mbrojtëse për të shkrirë poret dhe lëkurën.

Si e di Derm për rritjen e fetusit në vajzat shtatzëna është e panjohur si rezultat i asnjë studimi të tillë është kryer. Pa u konsultuar me një ofrues të kujdesit shëndetësor, nënat në pritje nuk duhet të përdorin kremin. Kundërindikimi i vetëm për përdorimin e produktit është mbindjeshmëria ndaj elementeve që përbëjnë kremin. Për individët që nuk tolerojnë vajra të rëndësishëm, ekstrakte bimore, kremja mund të shkaktojë acarim në poret dhe lëkurën, pamjen e skuqjes.

Udhëzime për përdorimin e kremit Dr. Derm

Megjithëse një produkt i pastër është i përshtatshëm për gratë dhe burrat e çdo moshe, sugjerohet që të kontrolloni përbërjen e treguar në pako më herët sesa përdorimi, udhëzimet e vendeve janë të shkruara në mënyrë intime. Dr. Derm përdoret për të larë dhe tharë poret dhe lëkurën. Një shtresë e dobët e kremit fërkohet butësisht me lëvizjen e dorës.

Udhëzime për përdorim Dr. Derm

Në javën e parë pas fillimit të trajtimit të zonave me pengesa, djegies dhe kruajtjes, pllakat pushojnë së rrituri në dimension. Në 7 ditët pasuese, kopje e keranociteve ngadalësohet, indet e thyera rikthehen. Për të nxituar rigjenerimin e dermës, sugjerohet që të fërkoni kremin jo më shpejt, megjithatë jo më pak se dy herë në ditë.

Pas tre javësh, poret dhe lëkura kthehen në elasticitet. Nëse përdorimi i kremit përzihet me një regjim të ngrënies, ëmbëlsirat, përmirësuesit e shijes dhe vaktet që përmbajnë një sasi të madhe të kolesterolit ldl përjashtohen nga regjimi i ngrënies, ndodh një falje kronike.

Me shenja ekstreme të psoriazës, kremi Dr. Derm përdoret për më shumë se 6 javë. Kursi i përsëritur, i cili lejon të konsolidojë rezultatin, fillon pas 3 muajsh.

Opinion i dokumenteve dhe të prekurve për Dr. Derm

Individët të cilët nuk e kanë përdorur kremin ose kanë blerë një faux në Web si një alternativë e një trajtimi efikas shkruajnë për vlerësimet e Dr. Derm plot negativitet. Mjekët mjekësorë nuk ndajnë mendimin e të sëmurëve të tillë.

Ibrahim Schonheidt, 45 vjet dermatolog i vjetër:

“Glukokotikosteroidet janë varësie, provokojnë poret dhe atrofinë e lëkurës, të cilat mund të zhvillohen drejt në një tumor malinj. Pomadat e pastra nuk përfshijnë përbërës të rrezikshëm dhe duhet të përdoren në trajtimin e psoriazës. Unë besoj se një nga locionet e lira dhe efikase është Dr. Derm, i cili parandalon rikthimet, eliminon manifestimin e patologjisë. “

Joana, 45 vjeç:

“Vajza ime është prekur nga psoriaza që nga fëmijëria. Pllakat pikuan kokën e plotë. Për një kohë shumë të gjatë tani ne kemi qenë duke përdorur vajra dhe locione në vaj të qëndrueshëm, të cilat kanë një erë të neveritshme dhe janë të vështira për tu pastruar. Kur gruaja ishte 19 vjet e vjetëruar, ajo refuzoi fonde të tilla. Me rekomandimin e një ofruesi të kujdesit shëndetësor të blerë në faqen e internetit të firmës Dr. Derm. Pas përdorimit të kremit për 2 javë, papulat u zvogëluan në dimension, poret dhe lëkura ndaluan të qëronin. “

Miguel, 32 vjet i vjetëruar:

“Deri sa mund ta mbaj mend, unë duroj nga psoriaza. Së pari, skuqjet në pëllëmbët janë trajtuar me vaj të squfurit, pastaj pllakat u shfaqën në kthesat e bërrylave, veshën gjoksin dhe përsëri. Xhelat hormonalë eliminuan kruajtjen, papulat u shëruan, megjithatë pas një kohe të shkurtër edhe Prednisolone ndaloi së shërbyeri. Për një muaj tani kam lubrifikuar zonat e infektuara me Dr. Derm dhe jam në një regjim të ngrënies. Poret dhe lëkura nuk thahen, ajo ka rezultuar të jetë elastike, sasia e skuqjeve është zvogëluar, ënjtja është qetësuar. “

Adelina, 28 vjet e vjetëruar:

“Unë nuk e kursej veten nga kruarja dhe peeling me ilaçe hormonale, megjithatë aplikoj kremin Dr. Derm në zonat e dëmtimit, i cili merret parasysh trajtimi më i mirë midis atyre që bleva për psoriazën. Mjeku Derm ndihmon për të realizuar faljen afatgjatë, lehtëson shpejt acarimin. “

Si të aplikoni kremin Dr. Derm

Vendi krem blerjeje Dr.Derm në Evropë?

Mjekët mjekësorë gjithnjë e më shumë u sugjerojnë të sëmurëve që vuajnë nga manifestimet e likenit me luspa, jo glukokortikosteroideve, megjithatë përgatitjet natyrale. Dr. Derm nuk mund të blihet në farmaci, megjithatë ekziston një zgjidhje. Megjithëse ofruesi zyrtar nuk e promovon kremin e psoriazës përmes dyqaneve on-line, meqenëse sasia e falsifikimeve është e shkëlqyeshme, megjithatë mund ta blini produktin.

Bleni Dr. Derm në faqen e internetit të prodhuesit të kremrave

Për të porositur një krem, është mirë të shkoni në faqen e internetit të prodhuesit dhe të plotësoni një program kompjuterik, vendin ku futni të dhënat tuaja të kontaktit. Mbikëqyrësi kontakton blerësin me sasinë e specifikuar të telefonit celular, e cila zgjat sa çerek ore, pasi të specifikoni dorezën, artikujt dërgohen nga paratë e furnizimit. Klientët e rinj mund të parashikojnë një ulje. Kur porositni nga prodhuesi i kremit Dr. Derm, çmimi mund të jetë 39 euro si një alternativë prej 78.

Psoriaza është një nga poret dhe sëmundjet e lëkurës më të zakonshme dhe të njohura. Ndikon nga 1 në pesë% të banorëve të kombeve jashtëzakonisht të zhvilluara, secila zonja dhe burra në mënyrë të barabartë. Situata është e vazhdueshme, e përsëritur dhe e pashërueshme. Sidoqoftë, ka mjete shëruese që mund të ndihmojnë në lehtësimin e shenjave.

Shkaqet, shenjat dhe llojet e psoriazës

Shtë e vështirë të përcaktohet saktësisht shkaktari i psoriasis. Elementet gjenetike, imunologjike dhe mjedisore ndikojnë në zbulimin e shenjave të sëmundjes. Ju lutemi thoni që kjo nuk është ngjitëse. Incidenca e sipërme e sëmundjes në vendet e zhvilluara do të thotë që stili i jetës dhe regjimi i ngrënies ndikojnë në sëmundje. Ekzistojnë dy lloje të ashtuquajturës psoriasis të përhapur. Primar, i trashëgueshëm, manifestohet me shenja më herët se mosha 40 vjeç (dhe madje edhe në fëmijëri) dhe karakterizohet nga një fillim i hershëm i sëmundjes në familje. Kjo mënyrë e psoriazës normalisht është tepër imune ndaj trajtimit dhe përsëritet zakonisht më shumë sesa lloji tjetër. Në llojin e dytë, shenjat e para duken në moshën 40 vjeç, dhe e kaluara historike e shtëpisë është shkatërruese.

Përveç elementeve gjenetike, shumë elementë të ndryshëm të jashtëm mund të shkaktojnë ose përkeqësojnë shenjat e kësaj situate. Ky është, për shembull, një infeksion me mikroorganizma – kryesisht streptokoket dhe stafilokokët.

Marrja e sigurt e ilaçeve të krahasueshme me beta-bllokuesit, litium, amiodarone, ilaçe antimalarike, progesteron, ilaçe anti-inflamatore josteroide.
simptomat e psoriasis vulgaris

Simptoma kryesore e psoriasis vulgaris është poret dhe dëmtimet e lëkurës në llojin e skuqjeve, të cilat duket se janë njolla të kuqe të kuqe të veshura me luspa të bardha-gri. Si dhe skuqja, djegia, kruajtja, plasaritja dhe gjakderdhja e poreve dhe lëkurës dhe dhimbja janë të përhapura. Modifikimet i atribuohen një përçarje në rrjedhën e rigjenerimit të dermës.

Në një person të veçantë të shëndetshëm, ky kurs zgjat disa muaj, dhe te të sëmurët ulet në 4 ditë. Peshoret duken si rezultat i ndërtimit të dermave shumë shpejt në poret dhe në dyshemenë e lëkurës. Lezionet kryesisht duken në gjunjë, bërryla, fytyrë, përsëri, ft, pëllëmbët, dhe thonjtë e duarve dhe thonjve të duarve.

Zakonisht, vendi i parë i pamjes së skuqjeve është lëkura e kokës (psoriaza e kokës). Fillimisht, peeling do të gabohet si zbokth. Më vonë, modifikimet mund të shpalosen në poret dhe lëkurën e plotë. Duhet theksuar që, pavarësisht nga lëkura fikse e poreve dhe lëkurës dhe prania e acarimit, flokët nuk bien. Modifikimet me luspa në trup përcaktohen siç duhet nga poret dhe lëkura e shëndetshme. Ndërsa përpiqeni t’i gërvishtni ato, luspat bien, duke formuar thekon që i ngjajnë sendeve të gërvishtura të një qiriu (simptomë e një qiri stearike).

Sinjali i dytë i atributeve të psoriazës është simptoma e Auspitz, e cila konsiston në pamjen e pikave të gjakut si pasojë e dëmtimit të enëve nënlëkurore pas heqjes së luspave. Poret dhe lezionet e lëkurës do të jenë të vetme me gunga. Atëherë ne po flasim për gjinjtë fraksionale ose psoriazën e pikave. Ky është lloji më i zakonshëm i psoriazës tek të rinjtë dhe normalisht ndodh 2-3 javë pas një infeksioni në fyt ose bajamet. Në përgjithësi, lezionet janë mjaft më intensive dhe lezionet bashkohen për të tipuar harta, ashtu si kontinentet e globit (psoriaza gjeografike).

Një lloj i zgjedhur i psoriazës është psoriasis pustular, i cili është krejtësisht i ndryshëm nga psoriaza e rregullt. Si një zëvendësues i luspave gri, ka pustula purulente (zakonisht në dyshemenë e trupit të plotë) me acarim dhe pore të thata dhe rrumbullakosje të lëkurës. Ky mund të jetë një lloj ekstrem i psoriazës, i cili është i vështirë për tu përzier me situatën e dobët normale të personit të prekur. Një lloj tjetër i rëndë është Artriti Psoriatik. Shtë një sëmundje reumatologjike që shkakton acarim të vazhdueshëm të nyjeve dhe konstruksioneve fqinje. Më së shumti preken falangat, nyjet sakroiliake, kyçet e kyçeve. Kjo shkakton dhimbje, ngurtësi dhe lëvizje të kufizuar të nyjeve. Në disa raste, kjo do të rezultojë në paaftësi të përjetshme.

Eritroderma psoriatike është një përzgjedhje po aq ekstreme. Rregullimet në këtë rast përfshijnë fizikun e plotë, në përgjithësi madje edhe pa një pjesë të vetme të poreve dhe lëkurës së shëndetshme, shoqëruar me kruajtje të fiksuar dhe dhimbje. Ekzistojnë lloje të ndryshme të psoriazës, megjithatë, psoriaza e thonjve mund të përmendet çmimi. Në përgjithësi ngatërrohet me mikozën si rezultat i shenjave: njolla të verdha-kafe në pllakën e thonjve, brazda tërthore dhe trashje të pllakës.

Strategjitë më në modë të trajtimit të psoriazës

Si rezultat i situatës gjenetike, psoriaza mbetet një sëmundje e pashërueshme me kohëzgjatje të përkeqësimit dhe faljes. Për të lehtësuar shenjat e sëmundjes, ne do të përdorim ilaçe të jashtme, normale ose fototerapi. Lloji primar është adekuat në shumicën e të sëmurëve, dëmtimi i të cilit ndikon në një hapësirë ​​të vogël të trupit (deri në 25%). Ky proces synon të heq shkallët dhe të përcjellë poret dhe lezionet e lëkurës në falje. Më shpesh, Dr. Derm, krem Keraderm ose locione të acidit salicilik ose ure, të përdorura për më shumë se tre ditë për të hequr peshoret. Pastaj mjekimi fillon për të parandaluar zhvillimin ekstrem të dermës, për shembull, me cignoline ose katran. Këto ilaçe zakonisht vlerësohen dobët nga të sëmurët si rezultat i erës së keqe, ngjitjes, madhësisë së trajtimit dhe shënjimit të rrobave. Kortikosteroidet aktuale dhe derivatet e vitaminës D tolerohen dukshëm më mirë.

Në rastin e trajtimit lokal me krem ​​Dr. Derm, rregullsia dhe respektimi i rreptë i sugjerimeve mjekësore është thelbësor. Mjetet juridike lokale përdoren për të trajtuar psoriazën e poreve dhe lëkurës së trupit, së bashku me lëkurën e kokës, dhe normalisht kanë ndikim. Trajtimi i thonjve duket të jetë si më i keq, vendi rezultatet janë normalisht të vogla. Bën përdorimin e ilaçeve aktuale të fuqishme me kortikosteroide dhe acid salicilik. Indikacionet për trajtimin normal janë kryesisht psoriaza që prek më shumë se 25% të dyshemesë së trupit, rezistencën ndaj trajtimit vendas dhe gjendjen e dobët psikologjike të personit të prekur. Përdoren kryesisht ilaçe imunosupresive, megjithatë ato do të kenë efekte të rënda të padëshiruara. Ndoshta substancat medicinale më të zgjedhura rregullisht:

 • Metotreksat – më së shpeshti me zgjedhjen artikulare dhe psoriazën eritrodermike;
 • Retinoidet – normalizojnë përhapjen e qelizave epidermale dhe lehtësojnë acarimin;
 • Ciklosporina, A – ilaçi imunosupresiv, efikas në të gjitha llojet e psoriazës;
 • Biologics – për ata që vuajnë nga psoriaza më ekstreme të cilët nuk janë ndihmuar nga trajtimi i zakonshëm. Këto janë citokina, antitrupa monoklonalë ose proteina bashkimi. Mjekësia e këtij lloji mund të shkaktojë zbritje të lezioneve me 75% dhe madje falje të plotë të sëmundjes. Si edhe, ata mendohen për jashtëzakonisht të sigurt;
 • Antibiotikë – Tabletat nuk merren drejtpërdrejt me psoriazën. Përdoret në raste kur sëmundja ka të bëjë me një infeksion.

Fototerapia duke përdorur rrezatimin UVA dhe UVB mund të përdoret në vend të tij. Zonat e psoriasis rrezatohen 2-3 raste çdo javë, dhe shenjat zhduken pas rreth njëzet mjetesh shërimi. Psikoterapia gjithashtu ka një ndikim të dobishëm, veçanërisht për individët që nuk mund të vendosen për sëmundjen. Siç mund ta shihni, psoriaza është një sëmundje e rëndë që, si rezultat i sfondit të saj gjenetik, mbetet e pashërueshme. Ne jemi në gjendje të përpiqemi vetëm të lehtësojmë shenjat e tij, megjithatë nuk është aq e thjeshtë. Pas një intervali të faljes, sëmundja do të kthehet përfundimisht. Shpejtësia e trajtimit të poreve dhe lezioneve të lëkurës përcaktohet kryesisht nga rregullsia e trajtimit të të sëmurëve. Ne jemi në gjendje të kemi shpresa të tepruara për një numër në rritje të ilaçeve organike si Dr. Derm, që janë shumë efikasë dhe, për më tepër, jashtëzakonisht të sigurt.

Medeurope Shqipëria